صادقی نقدعلی

گامی کوچک در راستای همدلی

صدای آمریکا: یونان که زیر بار قرض خم شده، بیش از همه در معرض آسیب است. / بی بی سی: کشورهای اروپایی در حال حاضر در وضعیت خوبی نیستند. در ایران هم گفته می شود اگر ما صادرات نفت را به آن ها [غرب] قطع کنیم حتما از این ناحیه ضربه خواهند خورد. به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، وب سایت صدای آمریکا (VOA) یکشنبه 19فوریه (30بهمن) در خبری نوشت: «ایران فروش نفت به شرکت های بریتانیایی و فرانسوی را متوقف کرده است. وب سایت وزارت نفت ایران ضمن اعلام این خبر در روز یکشنبه اعلام کرد که اقدام اخیر، گامی تلافی جویانه در برابر تحریم های کشورهای اروپایی علیه صنعت نفت ایران است. وب سایت وزارت نفت ایران به نقل از "علیرضا نیکزاد" -سخنگوی وزارتخانه- می نویسد که ما در حال فروش نفت خود به مشتریان جدید هستیم.»
تارنمای شبکه دولتی آمریکا بدون اشاره به اظهارات سفرای چند کشور اروپایی که هفته گذشته به وزارت امور خارجه ایران فراخوانده شده بودند و از قطع صادرات نفت ایران به کشورهایشان عمیقا ابراز نگرانی کرده بودند، افزود: «وزیر نفت ایران در اوایل فوریه از قصد کشورش برای توقف فروش نفت به برخی از کشورهای اروپایی خبر داده بود اما کمیسیون اروپایی، هفته گذشته گفته بود که اگر ایران صادرات نفت خود را متوقف کند، اتحادیه اروپا با کمبود نفت مواجه نمی شود زیرا ذخیره نفت کافی را برای مصرف حدود 120 روز دارد.»
وب سایت صدای آمریکا بدون اشاره به سخنان رئیس کمپانی بین المللی "رویال داچ شل" (Royal Dutch Shell) که مورخه 8/11/90 مصرف کنندگان نفت را بازنده إعمال تحریم های اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی ایران دانسته بود، نوشت: «شرکت "توتال" (Total) فرانسه در حال حاضر خرید نفت از ایران را متوقف کرده و آنگونه که منابعی در بازار نفت گفته اند، شرکت "رویال داچ شل" نیز خرید نفت مورد نیاز خود از ایران را به شدت کاهش داده است.»


این وب سایت اضافه کرد: «تهران می گوید خودداری اروپا از خرید نفت ایران هیچ تأثیری بر فروش این کالا ندارد و هشدار داد که هرگونه تحریم نفت ایران بهای نفت خام در بازارهای بین المللی را بالا می برد.»
پایگاه اینترنتی شبکه فارسی صدای آمریکا در پایان با إذعان به این واقعیت که بعضی از کشورهای اروپایی به خاطر برقراری تحریم های ضدایرانی آسیب خواهند دید، نوشت: «در این میان، یونان که زیر بار قرض خم شده، بیش از همه در معرض آسیب است.»
بنا بر گزارش تکمیلی جام نیوز به نقل از تلویزیون فارسی بی بی سی (BBCPersian) خبرنگار این شبکه همزمان به سراغ "مهرداد عمادی" (مشاوراقتصادی اتحادیه اروپا) رفت و از او پرسید: «کشورهای اروپایی در حال حاضر در وضعیت خوبی نیستند. در ایران هم گفته می شود اگر ما صادرات نفت را به آن ها [غرب] قطع کنیم حتما از این ناحیه ضربه خواهند خورد. آیا این اثر روانی ممکن است آن قدر باشد که واقعا اثر اینچنینی داشته باشد؟»
"عمادی" در عین پذیرش تأثیرگذاری اقدام ایران بر افزایش قیمت جهانی نفت، به تلاش غرب برای جایگزینی نفت ایران اشاره کرد و اظهار داشت: «در این هفته ها مقدار قابل توجهی به همکاری و همگامی بین کشورهای صادر کننده نفت در منطقه [خاورمیانه] و اتحادیه اروپا افزوده شد و بسیاری از نگرانی ها در سطح اتحادیه اروپا نسبت به [تبعات] توقف صادرات نفت ایران را کم کرد.»
مشاوراقتصادی اتحادیه اروپا افزود: «من فکر می کنم در کوتاه مدت کشورهایی مثل یونان و ایتالیا از این بابت نگرانی داشتند. چون بهایی که برای نفت می پرداختند بسیار بهای جذابی بود اما آن ها هم در چارچوب قراردادهایی که در حال بسته شدن است، مقداری از نگرانی هایشان کم شده است

نوشته شده در دوشنبه ۱ اسفند ۱۳٩٠ساعت ۸:۳۸ ‎ق.ظ توسط رسول| نظرات ()      قالب ساز آنلاین