صادقی نقدعلی

گامی کوچک در راستای همدلی

نتانیاهو که روز گذشته در جمع یهودیان آمریکایی در اورشلیم سخنرانی می کرد، بهار عربی و مسئله هسته ای ایران را دو چالش بزرگ فراروی اسرائیل معرفی نمود.

به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، سایت رادیو اسرائیل روز گذشته 20 فوریه (1اسفند) در باره سخنان اخیر نتانیاهو نوشت: «بنیامین نتانیاهو اعلام کرد: اسرائیل با چهار چالش روبرو است، که معضل هسته ای ایران در صدر آنها قرار دارد. او که در جمع رؤسای یهودیان آمریکا در اورشلیم سخنرانی کرد و گفت: «بهار عربی فشار زیادی را از نظر دفاع اسرائیل از خود و امنیت آن وارد می کند و رسیدن به صلح با فلسطینی ها را دشوار می سازد».
نخست وزیر اسرائیل گفت: «هنگامی که من سال گذشته تذکر دادم انقلاب در کشورهای عربی احتمال دارد موجب روی کار آمدن حکومت های افراط گرای اسلامی شود، برخی ابراز عقیده کردند که من بدبین هستم ولی اکنون همه ببینند که پیشبینی ام درست بوده است». نتانیاهو افزوده است: «اسرائیل به ویژه با چهار چالش مهم روبرو است که عبارتند از معضل اتمی شدن ایران که درباره آن به اندازه کافی سخن گفته شده است؛ موضوع موشک ها و راکت هایی که از جانب لبنان، غزه و مناطق دیگر اسرائیل را نشانه گرفته اند؛ جنگ سایبری؛ و معضل رخنه کارگران خارجی به داخل کشور».
نخست وزیر اسرائیل تأکید کرد: چالش هایی که با آن روبرو هستیم فشار عظیمی را در رابطه با دفاع و امنیت به ما وارد می سازد و رسیدن به توافق صلح با حکومت خودگردانی را بسیار دشوارتر می کند و ما را ناچار می کند برای دفاع از خود هزینه بیشتری را اختصاص بدهیم.»
کارشناسان سیاسی منطقه بر این باورند که به دلیل کاهش بودجه نظامی اسرائیل در سال جاری این سخنان تلاش هایی است از سوی حزب نتانیاهو در جهت متقاعد کردن افکار یهودیان جهت افزایش بودجه نظامی این کشور در سال های آینده.

 

نوشته شده در سه‌شنبه ٢ اسفند ۱۳٩٠ساعت ٦:٥۳ ‎ب.ظ توسط رسول| نظرات ()      قالب ساز آنلاین