صادقی نقدعلی

گامی کوچک در راستای همدلی

   به گزارش فارس، یک پایگاه تحلیلی-اطلاعاتی مدعی شد که آمریکا و رژیم صهیونیستی در خصوص برخی مسائل درباره برنامه هسته‌ای ایران قبل از برگزاری نشست آتی مذاکرات 1+5 با ایران، توافق کرده‌اند اما این توافق حاکی از عقب‌نشینی آشکار آمریکا و این رژیم از خواسته‌های قبل آنان است.

دبکافایل که به منابع اطلاعاتی صهیونیستی نزدیک است، به نقل از منابعی در واشنگتن اعلام کرد که واشنگتن و تل‌آویو توافق کرده‌اند که ایران 1000 دستگاه سانتریفیوژ را برای خود حفظ کند.

این منابع افزودند که این دو همچنین توافق کرده‌اند که ایران 1000 کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده 3.5 درصد را نیز حفظ کند در حالیکه در مذاکرات قبل جبهه غرب خواستار خروج کامل اورانیوم غنی‌شده ایران از خاک این کشور بود.

بنا بر این گزارش، واشنگتن و رژیم صهیونیستی همچنین توافق کردند که ایران به هیچ میزان اورانیوم 20 درصد غنی‌شده را در خاک خود نگاه ندارد.

دبکا افزود که واشنگتن و تل‌آویو نزد خود توافق کرده‌اند که این امر، نتیجه نهایی مذاکرات آتی شش کشور با ایران در ترکیه باشد که قرار است 14 آوریل (شنبه آینده 26 فروردین) در ترکیه برگزار شود.

هنوز روشن نیست که این دو چگونه قصد دارند چین و روسیه را در این خصوص با خود همراه کنند. اما منابع آمریکایی اعلام می‌کنند که به نظر می‌رسد که توافق پکن و مسکو نیز حاصل شده است.

دبکا به نقل از منابعی که آنان را ایرانی توصیف کرد افزود: منابع ایرانی نیز اعلام کردند که سران ایران معنای این توافق آمریکا و اسرائیل را بخوبی می‌دانند چرا که دولت اوباما خلاصه‌ای از این توافق را از طریق کانال‌های محرمانه به سران ایران منتقل کرده است و همین امر علت [مخالفت و] تاکید ایران بر حفظ اورانیوم 20 درصد غنی‌شده [در خاک خود] است. 

دبکا افزود: پس از آنکه ایران شاهد موافقت آمریکا و اسرائیل با ادامه غنی‌سازی و حفظ مقادیر کم‌غنی‌شده اورانیوم است، حتی قبل از اینکه مذاکرات در مرحله جدید آغاز شود و حتی بدون اینکه ایران موضع خود را اعلام کند، تهران کار خود را برای حفظ غنی‌سازی 20 درصد آغاز کرده است.

نوشته شده در دوشنبه ٢۱ فروردین ۱۳٩۱ساعت ۱٠:۱۸ ‎ب.ظ توسط رسول| نظرات ()      قالب ساز آنلاین