صادقی نقدعلی

گامی کوچک در راستای همدلی

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت : سایت جستجوگر گوگل باید اقدام زشتش در حذف نام خلیج فارس را اصلاح کند

به گزارش واحد مرکزی خبر، رامین مهمانپرست در جمع خبرنگاران شیراز با اشاره به این که فناوری‌های نوین باید در مسیر پیشرفت و تعالی کشورها و بشریت استفاده شود و نباید به عنوان یک ابزار سیاسی در خدمت مطامع ابرقدرت‌ها در بیاید، افزود:

یکی از فتنه‌هایی که در امتداد جنگ نرم بر علیه ملت ایران صورت گرفت اقدام بی‌شرمانه گوگل در حذف نام خلیج فارس بوده که هم منافی آزادی بیان و هم مغایر با حقایق و اسناد تاریخی است و هر چه سریع‌تر باید اصلاح شود.

وی گفت: دستگاه دیپلماسی کشور شکایت رسمی و پیگیری اقدام گوگل از طریق مجاری قانونی را در دستور کار قرار داده است.

سخنگوی وزارت خارجه کشور با اشاره به این که الحاق بحرین  به عربستان، به منزله محو بحرین است گفت: به نظر می‌رسد که بحرین از شاخصه‌های کافی برای الحاق به عربستان برخوردار نیست و الحاق آن به کشوری مانند عربستان به منزله محو بحرین است.

وی افزود: کشورهای منطقه با توجه به مطالبات به حق مردم به اقتدار واقعی دست می‌یابند و در آن شرایط همکاری منطقه‌ای بین کشورهای مستقل منطقه تضمین کننده منافع واقعی ملت‌ها است.

آقای مهمانپرست گفت: ایجاد اتحاد بین کشورهای منطقه موضوعی است که نیازمند برنامه‌ریزی و تحلیل عمیق و مدت زمان طولانی برای تحقق است.

وی با اشاره به احتمال تشکیل اتحادیه در کشورهای منطقه با هدف تامین منافع بیشتری برای مردم کشورشان؛ افزود: این اقدام باید با بررسی همه جانبه زمینه‌های چنین رویکردی انجام شود.

مهمانپرست گفت: چنین تصمیم‌هایی اگر با اهداف سیاسی زودگذر و نگاه غیر‌منطقی اتخاذ شود مشکلات جدی را برای این کشورها به وجود می‌آورد.

وی افزود: الگوی کشورهای خلیج فارس با چنین طرح‌هایی احتمالا" اتحادیه اروپا است که البته این اتحادیه دوره‌ای 60 ساله را پیموده و بعد از 6 دهه هنوز نتوانسته تمام کشورها را در زمینه‌های مختلف با خود همراه کند و هر روز شاهد بروز اختلافات جدی و جدیدی در این اتحادیه هستیم.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در ادامه افزود: با عنوان تشکیل این اتحادیه، الحاق بحرین به عربستان طرح می‌شود و این امر سئوالات بسیاری را در اذهان به وجود می‌آورد  چرا که به طور معمول 2 کشوری به یکدیگر ملحق می‌شوند که سنخیت‌هایی را از لحاظ تاثیرگذاری ، ابعاد فرهنگی ، اقتصادی و کثرت جمعیت دارا هستند.

مهمانپرست افزود: بین بحرین و عربستان چنین سنخیتی وجود ندارد و در واقع کشوری مانند بحرین از شاخصه‌های کافی برای الحاق به کشور بزرگتری مانند عربستان برخوردار نیست.

مهمانپرست درباره ادعاهای برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس در مورد جزایر سه گانه ایرانی گفت: این جزایر از هزاران سال پیش به کشور ایران تعلق داشته و جزو لاینفک خاک ایران تلقی شده و می‌شود و جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه اجازه مداخله در امور داخلی کشورش را به هیچ کس نمی‌دهد.ش

نوشته شده در جمعه ٢٩ اردیبهشت ۱۳٩۱ساعت ٤:٤۱ ‎ب.ظ توسط رسول| نظرات ()      قالب ساز آنلاین