صادقی نقدعلی

گامی کوچک در راستای همدلی

حتی از نظر اهل تسنن هم منجی در آخرالزمان به‌وجود می‌آید. آنها اعتقاد به مهدی(عج) دارند که در آخرالزمان به‌وجود می‌آید نه اینکه الان هم باشد. اما ما شیعیان معتقدیم حضرت مهدی (عج) از زمانی که تولد یافته، زنده است و همیشه هست تا موقعش برسد که خود را ظاهر کند. منجی از دیدگاه پیروان مسیحیت نیز خود مسیح است که در آخرالزمان ظاهر می‌شود

فتح‌الله مجتبایی در سال ۱۳۰۶ در تهران به دنیا آمد. مقدمات ادبیات و علوم رسمی‌را در فراهان اراک فرا گرفت. در سال ۱۳۳۲ از دانشکده ادبیات دانشگاه تهران و دانشسرای عالی درجه لیسانس گرفت و از آن سال تا ۱۳۳۸ در دبیرستان‌های اراک و تهران و دانشسرای عالی به تدریس ادبیات و زبان‌های خارجی اشتغال داشت. وی در دوران تحصیل خود از محضر استادان بزرگی در داخل و خارج از کشور استفاده نمود و برای آشنایی با عرفان هندی مسافرت‌های متعددی به هند و پاکستان داشت. دکتر مجتبایی درجه دکترای تاریخ ادیان و فلسفه شرق را از دانشگاه هاروارد آمریکا در سال ۱۳۵۰ اخذ کرد و در مرکز مطالعات ادیان جهان آمریکا، تاریخ تطبیقی ادیان را تحصیل نمود. مجتبایی هم اکنون عضو هیات علمی‌بنیاد دایره المعارف بزرگ اسلامی‌است و از وی بیش از ۲۰۰ عنوان کتاب، مقاله و شعر و نقد کتاب به صورت تالیف و ترجمه و تصحیح به زبان‌های فارسی و انگلیسی در ایران و خارج از ایران منتشر شده‌است. اینکه آیا امام زمان ما شیعه ها در بقیه ادیان و مذاهب نیز وجود دارد، اینکه چرا بعضی‌ها اعتقاد دارند اگر زمینه ساز بیشتر شدن فساد و فقر و ... در جامعه شوند، منجی زودتر ظهور پیدا می‌کند، اینکه ما شیعه‌ها اعتقاد داریم امام زمان الان زنده هستند؛ همه و همه باعث شد تا با دکتر «فتح‌الله مجتبایی» استاد ادیان و عرفان به گفت‌وگو بنشینیم.آقای دکتر مجتبایی؛ اگر بخواهید تصویری از یک مرور اجمالی از اعتقاد ادیان مختلف درباره «منجی» و «آخرالزمان» ارائه کنید، چه نکاتی را مورد توجه قرار می‌دهید؟

آن دینی که از همه قدیمی‌تر به وجود منجی اعتقاد دارد دین زرتشتی است که پیروانش اعتقاد دارند منجی با عنوان «سوشیانت» می‌آید. بین«میترایی»ها خود «میترا» منجی می‌شود. پیروان دین بودایی نیز اعتقاد به منجی دارند و معتقدند منجی شان به اسم «مایتریا» در آخرالزمان برای نجات عالم ظاهر می‌شود. دین «ویشو» هندی نیز منجی دارد که پیروان این دین اعتقاد دارند یکی از تجلیات «ویشو» در آخرالزمان ظاهر می‌شود و عالم را نجات می‌دهد. منجی از دیدگاه پیروان مسیحیت نیز خود مسیح است که در آخرالزمان ظاهر می‌شود. دین یهود هم «مسیحای» دارد. اصلا مفهوم مسیح از دین یهود وارد مسیحیت شد. به اعتقاد یهودیان «مسیحای» در آخرالزمان می‌آید و آنها را نجات می‌دهد.

آیا ادیانی وجود دارند که پیروان آنها اعتقادی به منجی و آخرالزمان نداشته باشند؟

تقریبا همه ادیان بزرگ به «منجی» و «آخرالزمان» اعتقاد دارند اما ادیان کوچک‌تری در آفریقا و آسیا هستند که اعتقادی به‌وجود منجی ندارند.

شیعه اعتقاد دارد که امام زمان (عج) حتی در زمان غیبت نیز زنده است. آیا منجی در ادیان و مذاهب دیگر نیز زنده است؟

خیر، به اعتقاد ادیان دیگر، منجی زنده نیست. به اعتقاد آنها منجی در آخرالزمان به وجود می‌آید. حتی از نظر اهل تسنن هم منجی در آخرالزمان به‌وجود می‌آید. آنها اعتقاد به مهدی دارند که در آخرالزمان به‌وجود می‌آید نه اینکه الان هم باشد. اما ما شیعیان معتقدیم حضرت مهدی (عج) از زمانی که تولد یافته، زنده است و همیشه هست تا موقعش برسد که خود را ظاهر کند.

آیا اینکه شیعه معتقد است حضرت مهدی(عج) حتی در غیبت هم زنده است اما سایر ادیان و اهل تسنن اعتقاد دیگری دارند، حامل تحلیلی فلسفی است؟

منبع:روزنامه تهران امروز14/4/91--ص1

نوشته شده در چهارشنبه ۱٤ تیر ۱۳٩۱ساعت ۸:٤٩ ‎ق.ظ توسط رسول| نظرات ()      قالب ساز آنلاین