صادقی نقدعلی

گامی کوچک در راستای همدلی

بازتاب اظهارات سردار فیروزآبادی درباره امکان بسته شدن تنگه هرمز، بررسی راه‌های دور زدن تحریم‌های نفتی از سوی ایران، تأکید کوفی عنان بر لزوم مشارکت ایران در حل بحران سوریه، بررسی روابط ایران و جمهوری آذربایجان و دلیل سفر رئیس‌جمهور مصر به عربستان، از جمله مهمترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.

به گزارش «تابناک»، اظهارات روز گذشته سردار سرلشکر حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، بازتاب گسترده‌ای در میان مطبوعات جهان پیدا کرده است. وی در موضوع گمانه‌زنی‌ها درباره بسته شدن تنگه هرمز از سوی ایران گفته بود: ما طرح بستن تنگه هرمز را داریم، چراکه یک نظامی برای هر موضوع باید طرحی داشته باشد، ولی این کار را نمی‌کنیم، مگر اینکه منافع ما به خطر بیفتد.

به این ترتیب، از نخستین ساعات پس از بیان این سخنان، رسانه‌های غربی، آن را منتشر کردند. خبرگزاری فرانسه ضمن اشاره به سخنان سردار فیروزآبادی، به عواملی که موجب شکل‌گیری تهدید بستن تنگه هرمز از سوی ایران شده نیز اشاره کرده است.
افزون بر این، روزنامه‌های «واشنگتن پست»، «تایمز اسرائیل»، «گالف دیلی نیوز»، «نیشن»، «ژاپن تودی» و شماری دیگر از مطبوعات سراسر جهان، اقدام به انتشار این سخنان کرده‌اند.
در مطلبی کم و بیش مرتبط، روزنامه «دیلی نیوز مصر» به بررسی راه‌های دور زدن تحریم‌های نفتی از سوی ایران پرداخته است. این مطلب که با اشاره‌ای به تحریم‌های تصویب شده از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران آغاز می‌شود، به بیان چند راه مهم مورد استفاده ایران برای ادامه فروش نفت خود می‌پردازد.

به نوشته این روزنامه، یکی از مهمترین راه‌ها در این رابطه، تغییر نام و پرچم نفتکش‌هاست؛ اما افزون بر آن، ایران از یک خط لوله که از دل مصر می‌گذرد نیز بدین منظور بهره می‌گیرد. ایران از این راه، نفت خود را به بندر اسکندریه و از آنجا به اروپا انتقال می‌دهد.
نوشته شده در یکشنبه ۱۸ تیر ۱۳٩۱ساعت ۱۱:٤٢ ‎ق.ظ توسط رسول| نظرات ()      قالب ساز آنلاین