صادقی نقدعلی

گامی کوچک در راستای همدلی

تمام روزنامه‌های امروز صبح تهران خبر تعطیلی دیروز بازار تهران و اعتراضات متعاقب آن را منتشر کرده اند و هر یک نیز سرمقاله‌ها و یا یادداشت‌های اصلی خود را به کاهش شدید پول ملی ایران در برابر ارزهای خارجی اختصاص داده اند. محور عمده گزارش‌های روزنامه‌ها نیز بر این نکته تاکید می‌کند که یک روز بعد از کنفرانس خبری دو روز پیش محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، ماجرای تجمع‌های پراکنده پایتخت به وقوع پیوسته است.

پایان پارازیت ها!

صفحه اول روزنامه اعتماد

حسام الدین برومند در یادداشت روز کیهان نوشته است، این روزها در پی نوسانات بازار ارز و التهابات اقتصادی آنچه بیش از هر چیزی ضرورت و اولویت دارد، تحلیل صحیح از شرایط کشور است چرا که در غیر این صورت انگاره‌ها و پندارها به جای واقعیت می‌نشیند و ناظران و تحلیلگران را به اشتباه می اندازد.

به نوشته کیهان این ماجرا وقتی جالب تر می‌شود که در روزهای اخیر رسانه‌ها و سایت‌های دشمن با ذوق زدگی این خط را بصورت فراگیر دنبال و القاء می‌کردند که تحریم‌ها در ایران اثر کرده است.

در عین حال یادداشت نویس کیهان اذعان کرده است که اگر چه نباید سهم تحریم را به طور کامل انکار کرد، اما فقط عامل دشمنی و خصومت جبهه استکبار را نباید سبب نابسامانی‌های اقتصادی قلمداد کرد.

در یادداشت روز کیهان خطاب به مسئولان ایران آمده است، نباید ناخواسته به شرایط التهاب اقتصادی کمک کنند و بسیاری از اظهار نظرها، نشست‌های خبری و یا مصاحبه‌ها نباید به تسویه حساب‌های سیاسی منجر شود.

راه روشن است و جای هیچ تردیدی وجود ندارد که برای حل مشکلات اقتصادی تنها مسئولان نهادهای مختلف باید طبق وظیفه قانونی شان عمل نمایند.

در پایان سرمقاله نویس کیهان نتیجه می‌گیرد که نقش رسانه‌های متعهد در تبیین و تحلیل صحیح شرایط کشور و مطالبه گری از مسئولان می‌تواند به حل پاره ای از نابسامانی‌ها و التهابات اقتصادی شتاب و سرعت ببخشد و اینچنین است که با پایان پارازیت‌ها تصویر روشن و شفاف خواهد شد.

اشتباهات فاحش را اصلاح کنید

فرشاد مومنی در ستون نگاه کارشناس صفحه اول روزنامه اعتماد نوشته است که یکی از مسائل حاد و فوری جاری کشورمان، بحرانی است که در یک دوره کمتر از یک سال برای بار دوم گریبان بازار ارز کشور را گرفته است.

به نوشته آقای مومنی در کمال تاسف مشاهده می‌شود که مقامات مسوول از رییس دولت تا وزرای اقتصادی و رییس بانک مرکزی، به جای تامل درباره منطق‌های رفتاری این وضعیت و اتخاذ سیاست‌های درست، ترجیح می‌دهند در داخل مساله را متوجه اشخاص معین کرده و وجهه امنیتی به آن بدهند و از منظر عوامل خارجی موثر بر این شرایط نیز بیشتر روی عنصر تحریم دست می‌گذارند.

به اعتقاد یادداشت نویس روزنامه اعتماد، واقعیت آن است که رویه‌های افراطی انبساطی مالی که در هفت سال گذشته دولت دنبال کرده است، رویه‌یی مخرب، ضدتوسعه‌یی و ضد عادلانه بوده است که در لایحه بودجه سال ۱۳۹۱ هیچ علامتی برای اصلاح و بهبود آن مشاهده نمی‌شود.

آقای مومنی نوشته که برای عبور از شرایط کنونی ایران تنها یک راه به صورت اساسی وجود دارد و آن تمهید شرایطی است که دستگاه‌های اجرایی واقعیت‌های موجود را به رسمیت بشناسند و به جای فرافکنی و پرونده‌سازی و امنیتی کردن این شرایط مشکل را در کانون اصلی‌اش ردگیری کنند.

به اعتقاد آقای مومنی، راه نجات کشور در کوتاه‌مدت بازنگری اساسی کل هزینه‌های پیش‌بینی‌شده در سند بودجه سال ۱۳۹۱ است.

در شرایط کنونی نمی‌توان انتظار داشت که قوه مجریه به صورت داوطلبانه به سمت اصلاح اشتباهات فاحش سیاستی خود حرکت کند چراکه نه انگیزه و نه توان کافی برای آن در درون دولت مشاهده نمی‌شود بنابراین ‌باید با یک رویکرد فرا قوه‌یی و برخورد صادقانه و جلب‌کننده مشارکت مردم با همه مقدمات و لوازمی که نیاز دارد، به سمت اصلاح و بهبود حرکت کنیم.

بحرانی بزرگتر از مشکل نرخ ارز

ابوالقاسم قاسم زاده در ستون محک صفحه دو روزنامه اطلاعات نوشته که پریروز آقای احمدی‌نژاد سه ساعت مصاحبه رسانه‌ای داشت. برای اینکه یادداشت امروز را بنویسم، پای شبکه خبر نشستم تا مصاحبه را به صورت زنده ببینم. در این سه ساعت از سوی خبرنگاران پرسش‌هایی ارائه شد که تقریباً همه سئوالها، حکایت از مشکلات داشت. بهتر بگویم؛ هیچ پرسشی در این مصاحبه مثبت نبود تا اقدامی را حکایت کند که مشکلی از مشکلات مردم برطرف و حل شده باشد و خبرنگاران استمرار آن اقدام را از رئیس جمهوری تقاضا کنند!

پرسش اصلی در ایران نیز چنین است. آیا در این سالها و در دو دوره دولت آقای احمدی‌نژاد، برنامه‌ریزی اقتصادی و بخصوص برنامه‌ریزی برای حفظ و حراست از ارزش پول ملی وجود داشت؟ اگر داشت، پس چرا امروز پول ملی چنین بیمار و نحیف شده است!؟

به نوشته آقای قاسم زاده مصاحبه آقای رئیس جمهوری، خبر از بحرانی بزرگتر از مشکل نرخ ارز داد و آن بحران بزرگتر، ناهماهنگی و اختلاف دولت با مجلس، قوه قضائیه، سپاه پاسداران و ... است. اگر چنین است، باور کنید که ما با بحرانی بزرگتر از مشکل نرخ دلار در بازار مواجه هستیم. مشکلی که رئیس جمهوری در مصاحبه خود گفت: ۲۲ نفرحلقه اخلالگری در بازار ارز هستند و تمام آشفتگی ها را این افراد ایجاد می‌کنند و در مقابل، عضو هیأت رئیسه مجلس پرسیده است: دولت با این عظمت، نمی‌تواند با ۲۲ اخلالگر برخورد کند؟‏

نوشته شده در پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۳٩۱ساعت ٢:۱۸ ‎ب.ظ توسط رسول| نظرات ()      قالب ساز آنلاین