صادقی نقدعلی

گامی کوچک در راستای همدلی

حجت الاسلام ناصر نقویان از ان دسته روحانیونی است که محبوبیت زیادی در میان مخاطبان تلویزیون دارد.

وی اعتقاد دارد غم و خوشحالی اندازه دارد و اگر مخاطب از حد عادی و طبیعی خارج شود اشکال دارد حتی اگر بخواهد برای امام حسین (ع) گریه کند.

هرچیزی که انسان را از حالت طبیعی خارج کند ممنوع است و فرقی نمی کند اگر ان چیز موسیقی، فیلم یا داروی روانگردان باشد.

جواب زیبای اقای نقویان در پاسخ به یک سئوال

سئوال: آیا در روز قیامت باید حسرت بخوریم که چرا وقت خود را گذاشته ایم برای تماشای فوتبال جام اروپا، لیگ برتر و ....

جواب: آدمی که این سئوال را داشته باشد معلوم است که زیرک است پس وضعیت محاسبه اعمال او هم فرق می کند. به تویی که می خواهی اینقدر مواظب باشی به ذره ها هم گیر می دهند.

دانشجویی که میخواهد چند کلاس یکی بخواندو میخواهد تا فوق تخصص بخواند و به درجه پروفسوری برسد ، برای او تلویزیون دیدن، شطرنج بازی کردن، مجله خواندن و فیلم دیدن حرام است. حرام است چون آرمانش فرق دارد. ولی کسی هم هست که میگوید میخواهم لیسانسی بگیرم و بالاخره بیکار نمانم، به این ادم می گویند تو فوتبالت را ببین ! مرزهای تو فرق دارد.

 او در ادامه صحبت هایش در خصوص ادمهایی که مثلاً به جای دیدن تلویزیون میروند قران بخوانند و عبادت کنند تا شبیه ائمه شوند می گوید که ما قرار نیست همه شبیه امیرالمومنین شویم و به گفته او ادمها اول باید حد و اندازه خود را بشناسندو بعد مرزهای خود را در زندگی مشخص کنند، او در این زمینه مثالی هم می اورد   طبق مثال او هرکسی در این جهان ترازویی دارد. ارزش هر ترازو بستگی به چیزی دارد که میخواهد روی ان ترازو وزن شود، مثلاً چغندرقند روی باسکول ممکن است 10 کیلو گرم بالا و پایین شود که با توجه به ارزش چغندر قند اصلاً مهم نیست ولی وقتی حرف از زعفران می شود گرم و مثقال اهمیت پیدا میکند و وقتی حرف از طلا میشود صوت و قیراط، به گفته او هدف انسان خیلی مهم است.

اگر میخواهی در این عالم جواهر باشی تلویزیون نباید ببینی ، مگر انیشتین چقدر تلویزیون دیده که شده انیشتین؟ او خواسته طلا باشد اما یکی میگوید من همان چغندرقند باشم برایم کافیست. همانقدر شیرینی کفایت میکند. پس 10 کیلو این ور و ان ور برایم مهم نیست.پس انسان باید اول هدفش راببیند

نوشته شده در دوشنبه ۱٥ آبان ۱۳٩۱ساعت ۱٠:۳٠ ‎ق.ظ توسط رسول| نظرات ()      قالب ساز آنلاین