صادقی نقدعلی

گامی کوچک در راستای همدلی

یکی از کانون‌‌های اصلی تولید بزه‌ فاصله زمان بلوغ جسمی و رسیدن به بلوغ اقتصادی تا انجام ازدواج است و در واقع فاصله بین بلوغ جسمی تا بلوغ اقتصادی منطقه جرم محسوب می‌شود.
امروزه متأسفانه به علت طولانی بودن دوران تحصیل و کسب مهارت‌‌های تخصصی لازم برای اشتغال و رسیدن به بلوغ اقتصادی، فاصله طولانی شده است که این امر موجب تأخیر در سن ازدواج می‌شود و زمینه مشکلات و گرفتاری‌‌های فراوانی را فراهم می‌آورد.
طبیعتاً انجام بهنگام و بموقع هر امری می‌تواند زمینه‌‌هایی مثبت برای دستیابی به اهداف موردنظر را به ارمغان بیاورد، همانگونه که تعجیل در کار‌ها نیز موجب بروز مشکلات فراوانی می‌شود، بطور طبیعی شتاب زدگی نتایج امر را بی‌فایده و کم حاصل می‌کند و از آنجایی که کار قبل از موعد زیانبار است پس تأخیر در انجام کار نیز موجب بروز مسائل و مشکلات فراوانی می‌شود. بطور مثال چیدن میوه نارس از درخت همانقدر بی‌ثمر است که پس از مدت‌‌ها از رسیدن میوه به سراغ آن برویم. یقیناً ازدواج بهنگام در صورتی می‌تواند موفقیت‌آمیز باشد که تقریباً همزمان با رسیدن به بلوغ اقتصادی انجام پذیرد.
ازدواج و تشکیل خانواده یکی از نیاز‌های ضروری برای جسم و روح است که در سایه آن می‌توان آرامش نسبی در خود و اعضای خانواده ایجاد کرد. 


انسان به طور طبیعی پس از بلوغ با افزایش غریزه همسرخواهی به فکر ازدواج می‌افتد. اگر چه از نظر اسلام نیز اگر احتمال آلوده شدن به گناه در کار باشد، ازدواج امری واجب خواهد بود و براساس دستور قرآن کریم اگر امکان ازدواج برای یک جوان به هر دلیلی فراهم نباشد باید عفت و تقوا را پیشه کند. در واقع مهارت کنترل هوس در این مقطع برای جوانان با مشکلات فراوانی همراه است که باید از طریق ازدواج محیطی آرام و به دور از انحرافات اجتماعی فراهم شود. اما به علت تأخیر سن ازدواج چنانچه جوان به هر دلیلی نتواند، تقوی پیشه‌ کند و عصمت خویش را حفظ کند یقیناً دچار گناه و معصیت خواهد شد و به انواع انحرافات اجتماعی کشیده می‌شود. تجاوز به عنف، فرار از خانه، مزاحمت‌‌های خیابانی و تلفنی، پناه بردن به مواد مخدر به عنوان مسکن موقت و زیانبار، پرخاشگری، افسردگی، ترس، اضطراب، نگرانی، انواع اختلالات روانی و عاطفی از جمله آسیب‌‌های این فاصله بین بلوغ جسمی تا بلوغ اقتصادی به حساب می‌آید. متأسفانه هر یک از این مشکلات جوانان را به انواع بزهکاری‌‌های اجتماعی سوق می‌دهد.
به هر حال فاصله بلوغ جسمی تا بلوغ اقتصادی که منجر به تأخیر سن ازدواج می‌شود، زمان بسیار خطرناکی است و منطقه بحرانی زندگی به حساب می‌آید که باید با اهرم تقوی و عفت مدیریت شود تا جوانان به سلامت این ایام را سپری کنند در غیر این صورت آسیب‌‌های دلخراش دوران بلوغ آنان را با انحرافات و گرفتاری‌‌ها و ناهنجاری‌‌های اجتماعی مواجه خواهد کرد. توجه داشته باشیم انواع مشکلات و گرفتاری‌‌های روحی و روانی در این فاصله اتفاق خواهد افتاد که عبور از آن باید با کمک و راهنمایی‌‌های اطرافیان انجام پذیرد تا جوانان بتوانند این مقطع را با کم‌ترین آسیب و انحراف سپری کنند. چرا که اگر این منطقه بحرانی به درستی مدیریت نشود، بذر بسیاری از ناهنجاری‌‌ها در نهاد انسان قرار می‌گیرد و زمینه‌ساز انحرافات اجتماعی بزرگی خواهد شد.

نوشته شده در چهارشنبه ۱٥ آذر ۱۳٩۱ساعت ٩:٤٤ ‎ق.ظ توسط رسول| نظرات ()      قالب ساز آنلاین