صادقی نقدعلی

گامی کوچک در راستای همدلی

فتحعلی شاه قاجار دومین شاه از دودمان قاجار بود که به مدت 36 سال و 8 ماه فرمانروایی کرد. محل تولد فتحعلی شاه شهرستان دامغان است در کوچه‌ای که بموجب این تولد همچنان بنام کوچه مولود خانه مشهور عام می‌باشد. کریمخان زند پس از سرکوب شورش محمد حسن خان قاجار در شمال ایران دو پسر وی به نام‌های آغامحمدخان و حسینقلی خان را مورد لطف و نوازش خویش قرار داد. وی محمدخان را با خود به شیراز برد و حکومت دامغان را نیز به برادر دیگر حسینقلیخان سپرد.وی فرزند حسینقلی خان جهانسوز برادر جوانتر آغامحمدخان قاجار بود. فتحعلی شاه پس از کشته شدن عمویش آغامحمدخان به پادشاهی رسید. زیرا آغا محمد خان فرزندی نداشت.

نام اصلی فتحعلی شاه بابا خان بود ولی به هنگام تاجگذاری نام فتحعلی را که نام نیای خود فتحعلی خان قاجار بود برای خود برگزید. فتحعلی شاه در سالهای اول حکومت خود، به سرکوبی مخالفان مشغول شد. جنگ‌های ایران و روسیه در دوره قاجار که به جدا شدن سرزمینهای قفقاز از ایران انجامید در زمان این پادشاه رخ داد.

می‌توان گفت که روند پاره پاره شدن خاک ایران با پادشاهی او آغاز شد. تعداد زنان وی را متفاوت ذکر کرده‌اند. سرهنگ دروویل فرانسوی 700 و سرهنگ استوارت که یک سال بعد از مرگ او به ایران آمده 100 و بی نینگ 800 و مادام دیولافوا 700 و مارخام 300 و سپهر بیش از هزار یاد کرده‌اند. بعضی منابع تعداد همسران وی را 189 همسر به همراه 144 فرزند پسر ذکر کرده‌اند.(از آنجا که تعداد فرزندان دختر برایش اهمیتی نداشته تعداد دخترانش در تاریخ ثبت نگردیده‌است) آغامحمدخان که خود ناتوان از زناشویی بود همواره برادرزادهٔ خود را ترغیب به ازدواج و آوردن فرزند می‌کرد و برای هر فرزند جدید به او پاداش می‌داد...


نوشته شده در سه‌شنبه ٢۱ آذر ۱۳٩۱ساعت ۱٠:٥۱ ‎ق.ظ توسط رسول| نظرات ()      قالب ساز آنلاین