صادقی نقدعلی

گامی کوچک در راستای همدلی

            طایفه نقدعلی علیا یکی از طوایف عشایر جباره فارس محسوب می شود . عشایر نقد علی شامل دو طایفه می باشد:

1- نقدعلی علیا همین طایفه ای که در جهرم ساکن می باشند و به اولاد حاج صادق معروفند   2-طایفه نقدعلی سفلی که در خرم آباد کربال(کلبار) و مرودشت ساکن می باشند و به اولاد خدامراد یا حاج حیدر معروفند .

منظور نظر ما طایفه نقد علی علیا می باشد که در این شجره نامه شرح داده خواهد شد . پیشینیان گفته اند: جد این طایفه (نقدعلی) فرزند شیخ جناح از نوادگان شیخ جابر انصاری صحابه معروف پیامبر اسلام و از پیروان پروپا قرص حضرت علی (ع) بوده ، بنا بر بعضی اخبار و روایات و به احتمال قوی یکی از نوادگان شیخ جابر انصاری همراه با کاروان احمد ابن موسی(شاهچراغ) وارد منطقه ی فارس شده است و در فارس اقامت نموده ، بنابراین می توان چنین استنباط کرد که شیخ جناح جد طایفه نقد علی از نوادگان او می باشد، شیخ جناح صاحب 12 فرزند پسر بوده که نام یکی از آنها نقدعلی بوده ، گویا فرزند ارشد ایشان هم بوده ، گفته شده روزی از شیخ جناح می پرسند : چند فرزند دارید می گوید نقداً علی (یعنی تا الان یک فرزند دارم به نام علی) روی همین اصل به نقدعلی معروف می شود والا نام ایشان همان علی بوده. اما بعضی ها این هویت را زیر سوال می برند و می گویند:  اصلاً طوایف عربی که در فارس زندگی می کنند از نژاد عرب  نمی باشند . اینها اصلاً ایرانی الاصل هستند . دلیل اینکه


به زبان عربی یا لهجه عربی صحبت می کنند این است که بعلت حکومت تقریباً 500 ساله اعراب در ایران و رواج کامل زبان عربی در ایران و استیلا پیدا کردن این زبان بعنوان زبان اداری و زبان عام به مدت طولانی  باعث شده که زبان عربی در میان طوایف سیار حفظ شود. یعنی بعد از برچیده شدن بساط حکومت اعراب از ایران و احیاء دوباره زبان فارسی به دلیل کوچ نشینی و زندگی بیابان گردی طوایف سیار، زبان فارسی بر زبان عربی فائق نیامده و کماکان به همان زبان عربی تکلم می کنند .تکلم به زبان عربی در بین طوایف سیار فارس دلیل بر عرب بودن آنها نمی باشد. اما آنچه قرائن نشان می دهد و بر حسب نقل و قول های متواتر پیشینیان احتمال اول قوی تر و به واقعیت نزدیک تر است. بر اساس بعضی از اخباری که از کشورهای عربی شنیده شده دلالت بر این دارد که طوایف عرب زبانی که در فارس یا بعضی از استان های دیگر به سر می برند از نژاد عرب می باشند. در سال 1345 هجری شمسی در منطقه ی کوهک حد فاصل شرفویه و بریز از توابع لارستان با عده ای از شاهزادگان عربستان سعودی که برای گردش به ایران آمده بودند و در نزدیکی منزل ما چادر زدند و شب را در آنجا اقامت نمودند هم صحبت شدم. دقیقاً یادم نیست که مقداری شیر یا نمک از من خواستند، برای آنها تهیه کردم از من پرسیدند اهل کجا هستید جواب دادم عشایر عرب هستم یکی از آنها که هم از نظر سنی کمی مسن تر بود و هم مثل اینکه از معلومات بیشتری بهرمند بود فوراً به من گفت شما عرب خمسه هستید و از اصل و نسب ما برای سایر دوستانش تعریف می کرد.

نوشته شده در شنبه ٢۱ بهمن ۱۳٩۱ساعت ٩:۳۸ ‎ق.ظ توسط رسول| نظرات ()      قالب ساز آنلاین