صادقی نقدعلی

گامی کوچک در راستای همدلی

اینفورمیا(INFORMIA)

آیا تا به حال کلمه اینفورمیا به گوش شما خورده؟ مطمئنم اکثرا در جواب خواهید گفت خیر. این یک بیماری بوجود آمده در عصر جدید است. تبعات ان نامرئی اما بر ذهن انسان ها بسیار تاثیر گذار است تا جایی که بسیاری از افراد بدون اگاهی از این بیماری جدید به امراض روانی دچار گشته اند و شاید بتوان گفت تنها کسانی از تبعات این بیماری در امانند که از اعتماد به نفس بالا و اراده قوی برخوردارند و زود به مقابله با این پدیده جدید برخیزند.امیدوارم شما از این دست افراد باشید و یا اینکه با اگاهی در خصوص این موضوع  از خواب غفلت بیدار و به مبارزه با آن بپردازید.

اما این بیماری ناشناخته و جدید چیست؟ ایا مربوط به سن و سال خاصی است؟ در پاسخ به سئوال اول باید گفت زمانی که شخص تصمیم به برنامه ریزی جهت کسب موفقیت در آینده می کند و اهداف خود را در ذهن مجسم و در کنار این موضوع  در تدارک تهیه اسباب و لوازم نیل به هدف می گردد، این مرحله(تهیه لوازم) اگر با آگاهی و واقع گرایی و درک شرایط خود و جامعه صورت نگیرد شخص در اینده ای نزدیک دچار این عارضه(اینفورمیا) می گردد.من این مسئله را با مثالی روشن می کنم.شخصی در ذهن خود چند هدف را مجسم تا با تمرکز بر روی آن در 5 سال آینده به موفقیت دست یابد. یکی از این اهداف تسلط بر دانش کامپیوتر و هدف دیگر یادگیری یک زبان خارجی و در نهایت کسب یک شغل مورد علاقه و ایده آل می باشد. اولین گامی  که این شخص  برای موفقیت خود بر می دارد برنامه ریزی و دومین گام تهیه لوازم جهت موفقیت هرچه زودتر در اهداف خود می باشد.بعد از اینکه فرد به برنامه ریزی را روی کاغذ آورد شروع به خرید سی دی های آموزشی ، دانلود فایلهای مورد نیاز ، شرکت در کلاس های آموزشی و...می کند. در این میان اگر تهیه لوازم با برنامه ریزی مکتوب و درک شرایط موجود هماهنگ نباشد فرد به بیماری اینفورمیا دچار گشته است. او بعد از مدتی به خود می اید و می بیند که کوله باری از اطلاعات و داده ها، به اضافه برنامه های ناتمام اطراف او  را  گرفته  و به خواسته ها و اهداف خود نرسیده است. اهمیت این موضوع در عصر کنونی بیشتر شده و برای درک موضوع کافیست با دوستانتان سر صحبت را باز و یا اینکه با اجازه او چرخی در فایل و فولدر های کامپیوتر او بزنید . اکثر افراد نرم افزار و کتب آموزشی را در سیستم خود به امید مطالعه آن در اینده ذخیره و شاید هیچ زمانی وقت مطالعه آن را نداشته باشند و حافظه کامپیوتر انها همچون انبار کتاب می ماند.

ای بیماری از زمانی که شخص وارد مدرسه می شود شروع و تا زمانی که به دنبال کسب علم و ثروت است وجود دارد و اکثر افراد به ان مبتلا می شوند و معمولا افراد موفق و دارای جایگاه علمی و اجتماعی بالا در مواجهه با این مسئله با اگاهی از ان عبور و کمتر مبتلا به این بیماری گشته اند .

ادامه دارد.....

نویسنده : مدیر وبلاگ

نوشته شده در شنبه ٥ اسفند ۱۳٩۱ساعت ۱٠:٤۸ ‎ق.ظ توسط رسول| نظرات ()      قالب ساز آنلاین