صادقی نقدعلی

گامی کوچک در راستای همدلی

تنها با رعایت برخی تکنیک های روان شناختی می توانید با تشویق ها و نگرانی ها خداحافظی کنید و آرامش و نشاط را به زندگی خود دعوت کنید.

 رمز اول:
به همه چیز روی خوش نشان دهید
بهترین راه برای تجربه یک زندگی کامل این است که موانع کمتری بر سر راه خود داشته باشید. هیچ تجربه ای را که عاقلانه می دانید و به آن علاقمند هستید کنار نگذارید و به تمام ایده ها، تجارب و افکار بالقوه روی خوش نشان دهید. چسبیدن به یک تفکر و طرز زندگی چیزی جز انرژی منفی گرفتن در پی نخواهد داشت. به جای اینکه از طرز زندگی خود دفاع کنید، به خود این فرصت را بدهید که نوع دیگری از زندگی را نیز تجربه کنید. از ایده هایی به غیر از ایده خود استقبال کنید. هیچ معلوم نیست شاید این ایده خیلی بهتر باشد. خود را محدود نکنید و کاملاً آزاد باشید.


 رمز دوم:
 استعدادهای خود را هدر ندهید
فکر می کنید در یک زمینه استعداد دارید؟ مهم نیست این استعداد در چه کار یا هنری است فقط آن را شکوفا کنید. هیچ چیزی بیشتر از این روح شما را آزرده و فلج نمی کند که ببینید استعدادتان هدر می رود و از آن استفاده نمی کنید. برای اینکه احساس موفقیت کنید باید استعدادهای خود را در جایی مورد استفاده قرار دهید. اینکه انسان احساس کند هدفی در زندگی دارد و در یک زمینه موفق است خیلی اهمیت دارد. این کار هر کاری می تواند باشد فقط کافیست انجام آن لبخند به لب تان بیاورد و دیگران را شاد کند. نگذارید بعدها پشیمان شوید. بلند شوید و از همین الان استعدادتان را بشناسید. شروع کنید حتی اگر این شروع خیلی کوچک و حقیر باشد مهم نیست. مهم این است که کاری انجام دهید تا موجودیت تان را اثبات کنید.

رمز سوم:
 سکوت غوغا می کند
دنیا به سرت می گذرد. انگار حتی لحظه ای برای بودن نیست. همه چیز در حال تغییر است. عجیب نیست که افکار ما این طور مغشوش و در هم از ذهن مان می گذرند. بعضی از ما حتی به خاطر این افکار مزاحم نمی توانیم راحت بخوابیم درست به همین دلیل است که برای رسیدن به یک زندگی آرام باید لحظاتی را در سکوت سپری کنیم. این هدیه را به خودتان بدهید. افکار مزاحم را از ذهن تان دور کنید.
 رمز چهارم:
 پیشینه ذهنی نداشته باشید
همه ما میل داریم برای خود پیشینه ذهنی بسازیم و در کارها نتیجه را پیش بینی کنیم اما آیا این درست است که بگوییم چون در گذشته چند بار شکست خورده اید پس در آینده هم شکست خواهید خورد؟ اگر در گذشته اتفاقی باعث شکست و یاس شما شده است دلیل بر آن نمی شود که آینده پر باری نخواهید داشت. بنابراین پیشینه ذهنی را کنار بگذارید و فقط از شکست ها درس بگیرید تا راه پیروزی هایتان هموارتر شود.

 رمز پنجم:
 خود را برنده بدانید
تا به حال فهرمانان ورزشی در حال تمرین را دیده اید؟ طوری تمرین می کنند که انگار الان در حال انجام مسابقه فینال هستند و حتی خود را بر فراز سکوی مدال هم می بینند. دلیل این کار این است که بدین ترتیب برنده شدن و رسیدن به هدف ملموس تر و واضح تر می شود. این هدف باید آنچنان واقعی به نظر برسد که دیگر غیرقابل انکار باشد. در انجام هر کاری طوری رفتار کنید که گویی آن را به انجام رسانده اید.

رمز ششم:
 کینه و خشم را دور بریزید
هیچ چیزی در دنیا وجود ندارد که ارزش خشم و کینه را داشته باشد. این زندگی شماست. چرا باید اجازه بدهید چنین احساسی آن را ویران کند؟ نباید اجازه بدهید که هیچ احساس تضعیف کننده ای به وجود شما راه یابد. یاد بگیرید که خود را از این تمایلات بیمار گونه و خصمانه رها کنید. اگر اجازه ورود به این احساسات را بدهید، خیلی زود قدرت می گیرند و به سرعت وجودتان را کاملاً نابود می کنند. در عوض احساسات مثبت و خلاقانه را انتخاب کنید و خواهید دید که چطور زندگی شما را به موفقیت خواهند رساند.

 رمز هفتم:
 از افکار تضعیف کننده دوری کنید
کینه و خشم معمولاً احساساتی هستند که ریشه بیرونی دارند ولی شما باید احساسات درونی ای که مانع رشد شخصیت شما می شوند را نیز از خود دور کنید. هرگز به خود اجازه ندهید که احساس ضعیف بودن، کند ذهن بودن، زشت بودن و نالایق بودن بر شما احاطه پیدا کند. نباید این احساسات باعث شوند که فکر کنید نمی توانید به آنچه می خواهید برسید. شناخت یک ضعف و سعی در رفع آن با باور یک ضعف و برطرف نشدنی دانستن آن فرق دارد. حالت اول، یک حس مثبت و حالت دوم به شدت منفی است. به افکاری که این احساس را به شما می دهند که خود را کمتر از آنچه واقعاً هستید، بدانید اجازه جولان ندهید.

منبع: آرامش

نوشته شده در سه‌شنبه ٢٢ اسفند ۱۳٩۱ساعت ٤:٥۱ ‎ق.ظ توسط رسول| نظرات ()      قالب ساز آنلاین