جدیدترین گزارشی که نوشتم.................

 

گزارش ششمین کنفرانس لوله و خطوط انتقال نفت و گاز

ششمین کنفرانس لوله و خطوط انتقال نفت و گاز طی روزهای 27-26 خرداد 1394 در سالن   همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی و با حضور مدیران، روسا، کارشناسان و مشاوران صنایع نفت و گاز برگزار گردید که انجمن شرکت های مهندسی و پیمانکاری نفت، گاز و پتروشیمی (APEC) نیز با حضور خود در این کنفرانس، سعی در ارایه مباحث پیمانکاری خطوط لوله نفت و گاز را داشت.

در این خصوص طبق جدول زمانبندی پنلی از ساعت 11 الی 13 روز اول در سالن خوارزمی به انجمن اختصاص یافت. در این پنل آقایان عقیلی ، رهبری ، طبیب زاده، عزیزی و معظمی حضور و در حین برگزاری جلسه آقایان تربتی و محمد علی امام به پنل پیوسته  و آقای تربتی گزارشی در خصوص چشم انداز خطوط لوله نفت و گاز به صورت پاور پوینت ارائه دادند.موضوعات مورد بحث در پنل انجمن بدین قرار بود:

1-ارائه راهکاری برای قبول قراردادهای bankable   به وزارت نفت و شرکت گاز (سخنران:آقای پرویز عقیلی کرمانی ، مدیرعامل بانک خاور میانه)

2-روش های جاری تامین منابع مالی پروژه ها( سخنران: آقای هادی رهبری،مشاور عالی مدیرعامل شرکت گسترش انرژی پاسارگاد)

3-مشکل ختم و بستن قراردادها در پروژه ها ی شرکت گاز از منظر مسائل مالیاتی ، بیمه ، تحویل موقت ، تحویل قطعی، و بالانس مصالح(سخنران: آقای مسعود معظمی ، مدیرعامل شرکت انهار و عضو هیئت مدیره انجمن اپک

4-موضوع شفاف سازی در قراردادها ، نگاهی به نظام اجرایی پروژه ها و نگاه به عوامل برون ساختاری حاکم بر نظام پیمانکاری در پروژه های خط لوله گاز(سخنران: آقای محمد رضا طبیب زاده، رییس هیات مدیره شرکت آرش سازه و عضو هیات مدیره انجمن اپک- آقای شهرام حلاج کارشناس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی

5-نگاهی به امور حقوقی قراردادهای خط لوله نفت وگاز (سخنران: آقای جمشید عزیزی، وکیل دادگستری و مشاور حقوقی انجمن اپک

مدیریت پنل بر عهده جناب مهندس طبیب زاده بود که بسیار خوب این پنل را اداره کردند.

همزمان با برگزاری این کنفرانس، نمایشگاهی در مجاورت سالن اصلی کنفرانس با حضور فعالین این حوزه جهت آشنایی مدعوین و شرکت کنندگان کنفرانس طی دو روز برپا شد.

غرفه انجمن در دو روز برگزاری کنفرانس در طبقه همکف محل کنفرانس دایر و در این مدت اقدام به توزیع دایرکتوری(150 عدد) و نشریه انجمن(200 نسخه)گردید. در کنار این اقدامات کارکنان دبیرخانه انجمن با حضور در غرفه های حاضر در نمایشگاه به معرفی انجمن جهت عضویت و همچنین درخواست تبلیغ شرکت ها  و محصولاتشان در فصلنامه نفت و توسعه را داشتند.

مهمترین مطالب مطروحه در این کنفرانس      

þحسن منتظر تربتی ، مدیر برنامه ریزی شرکت ملی گاز ایران: هم اکنون با تولید سالانه ١٨٠ میلیارد مترمکعب گاز، رتبه سوم تولید گاز دنیا در اختیار کشور ایران است که این رقم تا چهار سال آینده به ۴٠٠ میلیارد مترمکعب در سال خواهد رسید.

þبر اساس افق ١۴٠۴، تا چهارسال آینده پوشش جمعیتی گازرسانی کشور به ١٠٠ درصد رسیده و طول خطوط لوله کشور از ٣۶ هزار کیلومتر به ۴۵ هزار کیلومتر و تعداد ایستگاه های تقویت فشار از ٧۶ به ١٠۵ ایستگاه افزایش خواهد یافت.

þ با توجه به استراتژیهای صنعت گاز کشور، تا چهار سال آینده به ۶٢,۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری در صنعت گاز کشور نیازمندیم.

þمحمدعلی امام مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران : ظرفیت انتقال گاز کشور بر اساس سند چشم انداز ١۴٠۴ به یک میلیارد و 100 میلیون مترمکعب در روز افزایش خواهد یافت.

شرکت انتقال گاز ایران هم اکنون پتانسیل انتقال بیش از ٢٠٠ میلیارد مترمکعب گاز را در سال دارد.

þ هم اکنون 33 هزار کیلومتر خط لوله در کشور داریم که بایستی تا 10 سال آینده طبق سند چشم انداز به 61 هزار کیلومتر برسد.

 þهم اکنون ظرفیت انتقال روزانه ٧٠٠ میلیون مترمکعب گاز در کشور وجود دارد، حجم انتقال گاز ایران در سال گذشته حدود ١٠٠ میلیون مترمکعب افزایش یافت و بر اساس برنامه ریزیها، تا پایان امسال نیز این مقدار ١٠٠ میلیون مترمکعب دیگر افزایش یافته و تا پایان سال ٩۶ به رقم انتقال سالانه یک میلیارد مترمکعب خواهیم رسید و پس از آن با آهنگ متناسبی به افق چشم انداز نزدیک خواهیم شد.

þعباس جعفری نسب ، مدیرعامل شرکت شرکت لوله و مخابرات نفت ایران: صنعت نفت و گاز کشور در سالهای اخیر رشد قابل توجهی داشته است و این رشد چه در حوزه داخلی و چه برای صادرات به عنوان ضرورتی مهم در سالهای آتی نیز ادامه خواهد داشت.

 

þ وی با انتقاد از فعالیت بخش تولید لوله در کشور، عنوان کرد: در این بخش، با وجود چندین برابر شدن امکانات زیر ساختی موجود، تولید خطوط لوله نسبت به 30 سال پیش کمتر شده و عملکرد مجریان طرحها و بخش کارفرمایی به ویژه در مورد تامین به موقع کالاهای اساسی به دلیل مشکلاتی کاهش یافته است، به همین دلیل و پروژه های نفت و گاز در سالهای گذشته با مشکل تامین به موقع لوله روبرو بود.

جلسه اختتامیه

در جلسه اختتامیه این کنفرانس که از ساعت 16 الی 17:30 سالن ابوریحان برگزار شد در ابتدا مهندس عزیز قنواتی به بحث درخصوص توانمندی های فولاد اکسین در صنعت نفت و گاز پرداختند و در ادامه  نیز میزگرد چشم انداز صنعت خط لوله در ایران با حضورآقای حمیدی ، دبیر اجرایی کنفرانس ، آقای طبیب زاده و چند تن از کارشناسان شرکت گاز و وزارت نفت برگزار و در این جلسه آقای طبیب زاده به بحث در خصوص ارائه راهکاری برای قبول قراردادهای bankable    به وزارت نفت و شرکت گاز و نگاهی به نظام اجرایی پروژه ها و نگاه به عوامل برون ساختاری حاکم بر نظام پیمانکاری در پروژه های خط لوله گاز پرداختند.

 

/ 0 نظر / 49 بازدید