چه زمانی آب بنوشیم؟

* تشنگی به این معنا نیست که حتماً آب بدنتان از بین رفته است

اگر احساس تشنگی می‌کنید حتماً به سراغ یک لیوان آب بروید اما باید بدانید که این تشنگی الزاماً به این معنی نیست که بدنتان دهیدراته شده است؛ تشنگی زمانی بروز می‌کند که میزان غلظت مواد موجود در خون حداقل 2 درصد افزایش پیدا می‌کند؛ توصیه می‌کنیم اگر احساس گرسنگی هم می‌کنید اول کمی آب بنوشید؛ چون امکان دارد شما بیشتر از گرسنگی تشنه باشد.

*نوشیدنی‌های مخصوص ورزشکاران برای همه لازم نیست

شاید این نوشیدنی‌های به اصطلاح انرژی‌زا در آگهی‌های بازرگانی خیلی شیک و دلربا به نظر برسند اما واقعیت این است که آب بهترین کمک برای ورزشکاران است.

نوشیدن مایعات و به ویژه آب برای ورزشکاران در هر سن و سالی که هستند، بسیار مهم است؛ به خاطر اینکه تأمین آب بدن تنها روش ممکن برای انتقال مواد مغذی لازم و تولید انرژی و بالا بردن حرارت بدن در حین ورزش است.

نوشیدنی‌های مخصوص ورزشکاران یا نوشیدنی‌های ویتامینه خوش طعم و دلچسب هستند؛ اما الزاماً باعث هیدراته شدن یا همان تأمین آب بدن نمی‌شوند؛ از این گذشته این نوع نوشیدنی‌ها کمی گران هستند؛ این را همیشه آویزه‌ گوشتان کنید؛ فقط ورزشکاران حرفه‌ای مثل دونده‌های ماراتون یا افرادی که در صحنه‌های سخت ورزشی وارد می‌شوند و ورزش‌های سنگینی انجام می‌دهند نیاز به چنین نوشیدنی‌هایی دارند؛ آن هم به خاطر اینکه این افراد در حین ورزش‌های سنگین زیاد عرق می‌کنند و نمک بدنشان از بین می‌رود؛ برای همین می‌توانند برای تأمین نمک بدن از این نوشیدنی‌ها مصرف کنند؛ اما برای من و شمایی که ورزش را برای تفریح انجام می‌دهیم، ورزشکار حرفه‌ای نیستیم و مسابقات ورزشی سنگین و طولانی مدتی نداریم نوشیدن این نوشیدنی‌ها هم نیاز نیست؛ همان آب به راحتی می‌تواند نیازهایمان را تأمین کند.

حواستان باشد نباید در حین غذا نیز آب زیادی نوشیده شود به خاطر اینکه اسید معده رقیق‌تر شده و باعث بروز مشکلات گوارشی می‌شود؛ نوشیدن زیاد آب همیشه هم خوب نیست؛ افرادی که از بیماری‌های قلبی و فشار خون بالا رنج می‌برند باید از نوشیدن بیش از اندازه‌ آب خودداری کنند.

اگر شما هم قبلاً دچار مشکلات مربوط به کلیه بوده‌اید و یا اینکه قبلاً پیوند کلیه داشته‌اید قبل از اینکه میزان مصرف آب را افزایش دهید حتماً با پزشکتان مشورت کنید؛ حرف آخر این که توصیه‌ پروردگار عاشق را همیشه آویزه‌ گوشتان کنید، «بخورید و بیاشامید اما اسراف نکنید»، سلامت و تندرست باشید.

/ 0 نظر / 5 بازدید