پیام یک مقام پنتاگون به ایران:حتی به بستن تنگه هرمز فکر هم نکنید!

در شرایطی که ایالات متحده و متحدانش در حال آغاز تحریم‌های سخت‌تری علیه ایران هستند که به معنی اعمال فشار بیشتر بر ایران برای حضور جدی‌تر در مذاکرات است، افزایش تاسیسات نظامی در منطقه می‌تواند خطرناک باشد چرا که آنها را در معرض حملات ایران قرار می‌دهد.
 
بیشترین تجهیزاتی که در منطقه افزوده شده‌اند، ناوهایی هستند که قرار است در تنگه هرمز گشت‌زنی کنند و اگر ایران آن را بست، تنگه را بازگشایی کنند. نیروی دریایی تعداد کشتی‌های مین‌روب خود را به هشت فروند افزایش داده است که ارتش آمریکا این اقدام را تنها اقدامی دفاعی تلقی می‌کند.
 
یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا می‌گوید پیام ما برای ایران این است که حتی به بستن تنگه هرمز، فکر هم نکند. وی که خواسته نامش فاش نشود، مدعی شده آمریکا قادر است مین‌های دریایی را جمع کرده و قایق‌های تندروی ایرانی را غرق کند.
 
از اواخر بهار، جنگنده‌های اف – 22 و اف - 15 سی آمریکایی در دو پایگاه مجزا در خلیج فارس مستقر گردیده‌اند. این اقدام برای تقویت نیروهای آمریکایی در صورت پرتاب موشک از سواحل ایران صورت گرفته، همچنین این هواپیماها می‌توانند تا عمق خاک ایران پرواز کنند. آمریکا همچنین کشتی بارانداز آبی – خاکی خود به نام "پونس" را به خلیج فارس فرستاده که بتواند به عنوان پایگاه شناور پنتاگون در منطقه عمل کند.
 
بنابراین گزارش، از منظر باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، تحریم، گفتگو و افزایش حضور نظامی در منطقه، ابزارهای سیاست دوگانه کاخ سفید در برابر ایران هستند. اوباما که از سوی رقیب جمهوری‌خواهش به ضعف در برابر ایران متهم شده، قصد دارد قدرت خود را در منطقه افزایش دهد تا ضعیف به نظر نرسد و در عین حال تمایلی به ایجاد تنش در منطقه هم ندارد. 
 
بر اساس این گزارش، ایالات متحده به این ترتیب حمایت خود را از اسرائیل نشان می‌دهد، اما نه تا آن اندازه که اسرائیل فکر کند فرصت برای حمله به ایران ایجاد شده است. دولت اوباما بر این باور است که چنین جنگی بی‌فایده بوده و برنامه هسته‌ای ایران را عقب نخواهد انداخت.
 
یکی از اهداف "بازی‌های المپیک"، کد رمز عملیات سایبری علیه ایران، آن بوده تا به اسرائیل نشان داده شود که برای مواجهه با ایران راه‌های بهتری از حمله هوایی هم هست. 
 
نیویورک تایمز در این گزارش نوع نگاه دولت آمریکا را که حاوی پیام دادن همزمان به ایران و اسرائیل است را نوعی "رقص ترکیبی" نام نهاده است. سناتور جان کری، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا می‌گوید دولت آمریکا باید به گونه‌ای عمل کند که از یک‌سو فشار لازم به ایران وارد شده و از سوی دیگر نه ایران و نه اسرائیل فکر نکنند که حمله نظامی به ایران، قریب‌الوقوع است. کری معتقد است ایالات متحده باید جدیت خود را نشان دهد اما راه را برای راه حل صلح‌آمیز باز بگذارد.
 
نیویورک‌تایمز تصریح کرده است، شاهدی بر اینکه افزایش فشار علیه ایران موثر بوده‌، وجود ندارد. مذاکره با ایران در بن‌بست است هرچند که گروهی از کارشناسان ایرانی، اروپایی و آمریکایی قرار است پای میز مذاکره بنشینند. تاکنون ایران در برابر همه تلاش‌ها برای متوقف ساختن غنی‌سازی اورانیوم، مقاومت کرده است.
 
ایران در پاسخ به تحریم‌ها گفته است قانونی را در مجلس خود تصویب می‌کند که عبور مرور کشتی‌ها از تنگه هرمز را متوقف کرده و همچنین دست به آزمایش موشک زده است. این آزمایش‌ها در مانوری انجام شده که هشداری به اسرائیل و آمریکا بوده است. بر اساس این قانون، نیروی نظامی ایران حرکت هر نفتکشی را به سوی کشورهای تحریم‌کننده ایران از تنگه هرمز، ممنوع می‌کند.
 
مقامات ارشد پنتاگون بر این باورند که ایران قادر است تنگه هرمز را ببندد و آوردن کشتی‌های مین‌روب به منطقه نیز نشانه آن است که آمریکا می‌خواهد بسته شدن تنگه هرمز، تا حد امکان کوتاه باشد.

منبع:سایت جهان نیوز

/ 0 نظر / 3 بازدید