زورآزمایی داعش و طالبان در افغانستان

 

  یاسر میری/ کارشناس مسائل بین‌الملل/ اندیشکده راهبردی تبیین:

 

هرچند گرایش حنفی بیشتر مردم  افغانستان و همینطور اختلاف ایدئولوژیکی و مذهبی میان طالبان و داعش، روند سربازگیری و جذب نیرو در افغانستان را برای داعش با کندی مواجه ساخته است اما با اعلام جدایی برخی فرماندهان میدانی طالبان از ملاعمر و «بیعت» با ابوبکر بغدادی، روز به روز بر تعداد جنگجویان طالبانی که به داعش می­‌پیوندند، افزوده می‌شود.

تحولات میدانی افغانستان نشان می­‌دهد که طالبان همچون سال­‌های گذشته، نمی­‌تواند به عنوان تنها بازیگر نظامی در سیاست‌ورزی این کشور تأثیرگذار باشد. 

از سوی دیگر، حرکت خزنده بازیگر جدید و باانگیزه­‌ای به نام داعش در یافتن جای پایی محکم در سرزمین آشوب‌زده و نابسامان افغانستان- که سرمست از پیروزی‌های میدانی در عراق، سوریه و شمال آفریقا است- می‌تواند روند اوضاع را برای رهبران طالبان ناگوار سازد.

 

متن کامل مقاله:

 

http://j.mp/1TWEmZz

/ 1 نظر / 18 بازدید
sajjad

سلام آقا رسول. جای تحسین داره که در مورد این مزدور تصمیم به آگاهی دادن حزب توده عوام گرفتید. خلاصه هر چی باشه ما تقابل میان خیر و شر را برای اولین بار در جهان توسط کورش آغاز گر شدیم. و باید ادامه دهنده راهش باشیم. منم وبلاگی در مورد روانشناسی دارم. البته نو پاست. خوشحال میشم باهم تبادل لینک داشته باشیم. منتظر حضور گرمتون هستم.