گفته‌ها و ناگفته‌های روزنامه‌های صبح امروز8 مهرماه 91

روزنامه وطن امروز، بی‌اعتنا به رخدادهای درونی و بنا به روال گذشته خود، یک موضوع جهانی را دستمایه عکس و تیتر نخست خود کرده است؛ پنج تن در تیراندازی در مینیاپولیس جان باختند، خبری است که با تیتر «ادامه سریال آدم‌کشی در آمریکا» روی صفحه نخست این روزنامه رفته است.

روزنامه هفت صبح نیز در شماره امروز خود از «پایان شیرینِ فرهاد» نوشته و همشهری هم از قول قالیباف تیتر «مشکلات امروز اقتصاد ما ریشه در مدیریت دارد» را برگزیده است.

آرمان اما برای چندمین بار در چند روز گذشته، آیت الله هاشمی رفسنجانی را برای تصویر نخست خود برگزیده و از قول ایشان، تیتر «منحرفان بی‌ریشه رسوا می‌شوند» را برگزیده است.

روزنامه ابتکار با اشاره به بخشی از سخنان رئیس جمهور، تیتر «احمدی‌نژاد: به درخواست دیگران در سیاست می‌مانم» را برگزیده است.

«فقط ده درصد اقتصاد ایران به خارج وابسته است»، تیتری است که روزنامه اطلاعات برای شماره امروز خود برگزیده و در گزارش خود به گفت‌وگوی‌های خبری احمدی‌نژاد با رسانه‌های خارجی اشاره کرده است.

امروز همچنین روزنامه نگاران روزنامه تهران امروز، انتشار هزارمین شماره خود را جشن می‌گیرند که به همهٔ این دوستان و همکاران در این روزنامه تبریک می‌گوییم.
 
احمدی‌نژاد در بالاترین اخبار روزنامه‌ها

هر جور به روزنامه‌های صبح امروز نگاه کنیم، محمود احمدی‌نژاد، سوژه نخست همه آنهاست؛ چه بابت سخنانش در نیویورک، چه بابت ابراز تمایلش برای حضور در سپهر سیاست و چه بابت شعارهای روز گذشته که گویا مانند جمله معروفش در مصاحبه تلویزیونی که از کجا می‌دانید سال آخر دولت است؟» در این هفته بار دیگر سیاسیون را به واکنش وادارد.

روزنامه ابتکار در گزارش یک سیاسی امروز خود با نام «احمدی‌نژاد: به درخواست دیگران در سیاست می‌مانم» نوشت: «رئیس جمهور اسلامی ایران که در چند ماه گذشته بحث آینده سیاسی‌اش دستمایه تحلیل‌ها، شایعه سازی‌ها و گزارش‌های رسانه‌ها و فعالان سیاسی داخلی و خارجی بوده است، گفت که «به درخواست دیگران در سیاست می‌ماند»؛ جمله‌ای که بدون تردید در روزهای آینده مورد تحلیل، تفسیر و حتی انتقاد نیز قرار خواهد گرفت.

باربارا اسلاوین، خبرنگار پایگاه خبری آمریکایی ال مانیتور در گفت‌و‌گو با رئیس‌جمهور اسلامی ایران، از دیدگاه‌های او درباره مسائل ایران و جهان پرسید و این گفت‌و‌گو روز گذشته در بسیاری از سایت‌های خبری داخلی منعکس شد. رئیس جمهور در پاسخ به این سئوال که آیا وضع ایرانیان بعد از به روی کار آمدن شما بهتر از سابق شده است، گفت: وضعیت مردم بهتر شده و میانگین درآمد‌ها افزایش یافته است. فاصله طبقاتی در بین ایرانیان به شدت کاهش یافته و کشور خیز علمی و فنی بسیار بزرگی را برداشته از جمله آن‌که موفق به قرار دادن دو ماهواره در مدار زمین شده است. ایران هم اکنون بیش از ۹۶درصد نیازهای دارویی خود را تولید می‌‌کند و صادرات غیر نفتی‌اش نیز هفت برابر افزایش یافته است.

احمدی‌نژاد در توضیح تغییراتی که در دوره هفت ساله ریاست جمهوری‌اش ایجاد شده، گفت: موانع بی‌شمار و حتی بیش از انتظار من وجود داشتند اما به‌ هر حال من برای پیشبرد مفهوم عدالت و انصاف مصمم‌تر هستم. نمی‌گویم که کاملاً موفق بوده‌ام اما به شدت تلاش کردیم تا وضعیت را بهبود دهیم. الان نیز کارهای صورت گرفته کنونی بد نیستند. رئیس جمهور که کمتر از یک سال دیگر به پایان ریاست جمهوری خود زمان دارد، در پاسخ به این که آینده سیاسی خود را بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال بعد چگونه می‌بینید، گفت: به ‌خاطر درخواست دیگران در عالم سیاست باقی خواهم ماند. نمی‌توانم از عالم سیاست دور باشم و هر جا که من هستم، سیاست نیز به دنبالم می‌آید».
 
روزنامه ایران دیگر روزنامه‌ای بود که با چاپ تصاویری از بازگشت احمدی‌نژاد به ایران از تیتر «از بازداشت جوانفکر متأسفم، حتما پیگیری می‌کنم» استفاده کرده و می‌نویسد: «همزمان با ورود دکتر احمدی‌نژاد به تهران، عده‌ای از جوانان که به صورت خودجوش در فرودگاه مهرآباد تجمع کرده بودند، با سر دادن شعارهایی همچون «مبشر بهاران، خوش آمدی به ایران» از وی استقبال کردند. محمود احمدی‌نژاد در بدو ورود به فرودگاه مهرآباد، در جمع خبرنگاران گفت: در فضای سیاسی سازمان ملل یک تقسیم‌بندی رخ داده که در یک طرف آن نظام سرمایه‌داری و در طرف دیگر، دولت‌های مستقل قرار دارند.

وی افزود: همه ملت‌ها معتقدند که ایران حرف و مطالبات آنان را در سازمان ملل مطرح می‌کند بویژه اینکه جمهوری اسلامی ریاست جنبش عدم تعهد را نیز بر عهده دارد. رئیس جمهوری کشورمان همچنین گفت: با توجه به این مسئله بازداشت مشاور مطبوعاتی رئیس جمهوری در حالی که جهان مترصد شنیدن دیدگاه‌های ایران بود، بسیار تأسف‌برانگیز است. احمدی‌نژاد تصریح کرد: تأسف بیشتر از آن جهت است آقای جوانفکر به اتهام توهین به رهبری بازداشت شده که هیچ ایرانی آن را نمی‌پذیرد ضمن اینکه این موضوع را پیگیری می‌کنم».
 
این روزنامه همچنین در گزارش صفحه داخلی خود در گزارشی با تیتر «ذوق‌زدگی دشمنان از یک بی‌تدبیری» نوشت: «این رویداد داخلی باعث شد که رسانه‌ها و خبرنگاران خارجی در نیویورک موضوع را از رئیس‌جمهور پرسیده و در واقع سفر وی را تحت‌الشعاع قرار دهند؛ اتفاقی که تنها با کمی تدبیر در خصوص زمان بازداشت مشاور رئیس‌جمهور می‌توانستیم از وقوع آن پیشگیری نماییم. در همین خصوص رئیس جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سؤالی در رابطه با بازداشت علی اکبر جوانفکر، گفت: بعد از بررسی در این خصوص اظهار نظر خواهم کرد. خبرنگار یک روزنامه ایتالیایی زبان در کنفرانس مطبوعاتی رئیس جمهوری از آقای احمدی‌نژاد پرسید واکنش جناب‌عالی به دستگیری مشاور مطبوعاتی شما و مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) چیست؟ رئیس جمهوری پاسخ داد: این خبر را تازه دریافت کردم، بعد از بررسی‌های لازم در این خصوص اظهار نظر خواهم کرد. وی تأکید کرد: آرزو می‌کنم در هیچ جای دنیا کسی زندانی نشود، بویژه اگر از اصحاب رسانه باشد».
 
روزنامه آرمان، یکی از سه روزنامه اصلاح طلبی بود که شعارهای مراسم استقبال از رئیس جمهور را به تیتر صفحه نخست خود تبدیل کرده بود. این روزنامه با اشاره به شعار هواداران در فرودگاه: احمدی زنده باد، مشایی پاینده باد از تیتر «بازگشت احمدی‌نژاد و استارت مشایی» بهره برد و در گزارش خود نوشت: «بازگشت روز گذشته محمود احمدی‌نژاد از سفر ۶ روزه‌اش به نیویورک حاشیه‌هایی را به ‌دنبال داشت که یکی از آنان سر دادن شعار حمایت از اسفندیار رحیم‌مشایی برای نخستین‌بار از سوی حامیان احمدی‌نژاد در فرودگاه مهرآباد تهران بود. به گزارش مهر، صد‌ها نفر از هواداران محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور همزمان با بازگشت وی از سفر نیویورک درفرودگاه مهرآباد تهران با شعار «احمدی زنده باد، مشایی پاینده باد» از وی استقبال کردند.

همچنین استقبال کنندگان از رئیس جمهور پلاکاردهایی با مضامینی نظیر «خسته نباشی قهرمان» با خود حمل می‌کردند. این نخستین ‌بار است که چنین شعاری در حمایت از مشایی به ‌صورت علنی داده شده؛ آن هم در حالی‌ که حمایت‌های احمدی‌نژاد از مشایی و مواضع وی موجب ریزش شدیدی در میان هواداران وی شده بود».

این روزنامه در ادامه گزارش خود نوشت: «با وجود این، تا به حال سابقه نداشته که حمایت علنی از سوی حامیان دولت از مشایی صورت بگیرد. این حمایت‌ها و پررنگ کردن نقش مشایی درحالی از سوی حامیان دولت صورت می‌گیرد که در محافل سیاسی و عمومی صحبت‌هایی از اجرای مدل پوتین- مدودف بیان می‌شود. از سوی دیگر همزمان با سفر احمدی‌نژاد به نیویورک مشاور مطبوعاتی وی که ریاست خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران را نیز برعهده داشت، برای اجرای حکم بازداشت شد؛ امری که احمدی‌نژاد در بدو ورود به کشور نسبت به آن واکنش نشان داد و با انتقاد از این حرکت تأکید کرد که موضوع بازداشت جوانفکر را پیگیری می‌کند. اما از هرچه بتوان چشم پوشید از شعارهای حامیان دولت در استقبال از احمدی‌نژاد نمی‌توان گذشت که با شعارهایی همچون «صلی علی محمد، یاور رهبر آمد»، «محمود دوستت داریم»، «احمدی ساده‌زیست، ریشه‌کن صهیونیست»، «چپ، راست، کارگزار، علیه خدمتگزار» و «احمدی زنده باد، مشایی پاینده باد» از وی استقبال کردند».
 
و سرانجام اینکه ملت ما هم با تیتر «جهان در حال گذر تاریخی است» به بازگشت رئیس جمهور اشاره کرده و در گزارش صفحه سیاسی خود می‌نویسد: «سازمان ملل و مجمع عمومی، یک مرجع بسیار مهم و بین‌المللی است و تنها مرجعی است که درباره همه مسائل جهان می‌تواند اظهارنظر کند و حضور ملت ما در آنجا یک نیاز و ضرورت و وظیفه است، به ‌ویژه جهانی که هم‌اکنون در شرایطی قرار دارد که باید از یک دوره تاریخی به دوره دیگر وارد شود و نظم جدیدی در جهان حاکم شود. طبیعی است که ملت ما نقش مهمی ایفا می‌کند و در رهبری جهان به سمت نظم جدید باید وظیفه خود را انجام دهد. احمدی‌نژاد با بیان این‌که «این سفر فرصت مناسبی برای گفت‌وگو با مسئولان سایر کشور‌ها و طرح دیدگاه‌های ملت ایران درباره وضع جهان بود»، افزود: سفر پرباری بود و دو سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل داشتم که یک سخنرانی درباره حاکمیت قانون و ارزش آن در جامعه جهانی و سخنرانی دیگر درباره مسائل روز جهان بود. رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: در خلال این سفر، دوازده گفت‌وگو با رسانه‌های خبری و یک کنفرانس مطبوعاتی نیز داشتم. هشت ملاقات سیاسی و پنج دیدار نیز انجام شد که عمده این دیدار‌ها با گروه‌های آمریکایی مانند گروه‌های ضدجنگ یا اندیشمندانی که نظرات جدیدی دارند، بود. ملاقاتی هم با ایرانیان داشتم و استقبال گسترده‌ای از نگاه و مواضع ملت ما در این سفر شد».

/ 0 نظر / 4 بازدید