برای تقویت حافظه باید چه کرد؟

خودداری کردن از نوشیدن مشروبات الکلی، ورزش کردن، خوردن غذای سالم، استفاده از مواد مغذی که اکسیژن و گلوکز مغز را بالا می برد و گیاهانی که سلول های عصبی را از آسیب محافظت می کنند و همچنین گیاهانی که به تولید انتقال دهنده های عصبی کمک می کنند ، می تواند در تقویت حافظه بسیار موثر باشد.
 
کارشناسان تغذیه هم اظهار کردند بعضی از گیاهان دارویی برای تقویت حافظه و رفع فراموشی مناسب است . آویشن، اسطوخودوس، اکلیل کوهی، انجیر، بادام، جین سینگ، جینکو، چغندر، خردل، زعفران، سعد کوهی و سیر از جمله این گیاهانند که هر کدام به خودی خود تاثیرات اعجاب انگیزی در تقویت حافظه دارند.
 
دکتر کیمیاگر متخصص تغذیه، خرما را نیز در تقویت حافظه ی کوتاه مدت موثر دانست، و گفت: خرما به دلیل داشتن قند طبیعی به راحتی بر روی حافظه کوتاه مدت مغز تاثیر می گذارد، قند نیز غذای مغز است و اگر این غذا فراهم شود فعالیت خود را به خوبی انجام می دهد.
اما این کم حافظه گی همه گری که اکثر مردم را درگیر کرده به این فکر می کنیم که اگر امروزه به این فراموشی های کوتاه مدت دچاریم پس در دوران پیری چه کنیم ولی محققان علم تغذیه برای این سوال هم جوابی دارند، بر اساس یافته های آن ها خوردن هویج باعث تقویت حافظه در دوران پیری می شود هویج سرشار از بتاکاروتن است و مصرف یک روز در میان ، 50 میلی گرم بتاکاروتن به مدت 15 سال موجب افزایش قدرت حافظه و تاخیر در زوال عقل می شود. بتاکاروتن موجب کاهش یا از بین رفتن استرس اکسید کننده می شود که با پیر شدن انسان  به سلول های مغزی آسیب می زند بنابراین با گنجاندن هویج یا ای هویج در برنامه غذایی روزانه می توانیم شاهد تاثیر مفید آن بر سلامت جسم خود در حال و آینده باشیم علاوه بر هویج، سیب زمینی شیرین و زرد آلو نیز سرشار از بتاکاروتن هستند./ع

/ 0 نظر / 3 بازدید