آرزو می‌‌کنم به عنوان یک بسیجی با آمریکا مبارزه کنم

"میروسلاو بلاژویچ" سرمربی سابق تیم فوتبال مس کرمان که اهل کرواسی است و اکنون مدیریت فنی این تیم را بر عهده دارد، در گفت‌وگوی اختصاصی با این سایت در خصوص نگاهش به کشور و مردم ایران و موضع کشورمان در مورد انرژی هسته‌ای نکات جالبی بیان کرده و جنگ با آمریکا در لباس یک بسیجی و شهروند افتخاری ایران شدن را جزو آرزوها و افتخارات خود بیان کرده است.   

* نظر شما در مورد مردم ایران و به خصوص مردم کرمان چیست؟

مادر بنده معلم بود و اطلاعات بسیار زیادی از ایران داشت و به من منتقل می‌کرد، همچنین می‌دانم ایران تاریخ بسیار کهن و منابع عظیم و مختلفی و مردم بسیار با سوادی دارد. من مدت‌ها آرزو داشتم روزی موقعیتی پیش آید و به ایران بیایم تا اینکه تحت شرایطی فرصتی پیش آمد و به عنوان سرمربی تیم ملی جمهوری اسلامی دعوت شدم و آن لحظه بسیار خوشحال شدم.

همان زمان تمام چیزهایی که مادرم به من گفته بود را در ایران دیدم و این موضوع باعث شد بر اساس آن پیش داوری‌های بسیار خوبی که داشتم، بتوانم با ایران رابطه خوبی برقرار کنم. مردم ایران مردمی مذهبی و دین مدار هستند و در هیچ جای دنیا نمی‌توان مردمی چنین پایبند به دین یافت.

متأسفانه بعد از ناکامی که در تیم ملی داشتیم یک وقفه 10 ساله زندگی در ایران به وجود آمد و خوشحالم که مسئولان ما را مجددا به ایران دعوت کردند و به کرمان آمدیم و محبت‌های بی دریغی را از مردم کرمان شاهد بودم.

* با توجه به مصاحبه‌های جنجالی شما، دلیل تنفرتان از آمریکا چیست؟

این در حقیقت سوالی است که من باید از غربی‌ها بپرسم و اگر انسان واقع گرا باشد نباید با ملت ایران در بیفتد. ایران یک قدرت نظامی در جهان است و با این توان حدود 300 سال است که شروع کننده هیچ جنگی نبوده است و دلیلی ندارد که دیگران از ایران بترسند.

من نه تنها در اینجا بلکه وقتی به سوئیس و کرواسی و جاهای دیگر مسافرت می‌کنم اعلام می‌کنم چرا ایران مانند سایر کشورها نباید دارای انرژی هسته‌ای باشد. بعضی کشورهای همسایه ایران دارای بمب هسته‌ای هستند و به لحاظ توازن قوا ایران باید از حق طبیعی خود دفاع کند در صورتی که مطمئن هستم ایران هرگز به تولید سلاح‌های کشتار جمعی دست نخواهد زد و بیشتر به دنبال استفاده مسالمت آمیز از انرژی هسته‌ای است.

این حرف‌ها چون بر اساس منطق است هرجا مطرحشان می‌کنم همه، آن را می‌پذیرند و حتی افکار عمومی اروپا نیز از این سخنان استقبال می‌کنند.

* مصاحبه‌ای که در مورد حمایت خود از ایران در برابر هرگونه تجاوز و مقاومت در کنار بسیجیان انجام داده‌اید از روی احساسات بود و یا آنکه تفکر واقعی شما بود؟

 

این حرف‌ها که گفتید کاملاً صحت دارد و معتقدم ایران توانایی بسیار زیادی برای دفاع از خودش دارد و این حرف‌ها را از روی اعتقاد زدم و مطمئنم که این تفکر طرفداران زیادی در دنیا دارد.

/ 0 نظر / 3 بازدید