کاریکاتور و دغدغه های آن از زبان سعید صادقی

 

سعید صادقی،کارشناس نقاشی، عضو انجمن کاریکاتور ایران، فارس و داور بین المللی کاریکاتور نیز بوده اند که تا کنون موفقیت های زیادی نیز در سطح جهانی بدست آورده است.

وی در گفت و گویی با خبرنگار ما مطالب جالب و در عین حال تأمل برانگیزی را بیان کرد که در زیر متن صحبت های وی را می توانید مشاهده کنید:

 

این کاریکاتوریست جهرمی با اشاره به این که مسئولین در کسب این مقام ها کمترین نقش را داشته اند، رمز موفقیت خود را توکل به خدا و پشتکار معرفی می کند گفت: ما به حمایت مالی نیاز داریم و از آنجایی که اخیرا برای ارسال آثار به مسابقات هزینه ی پستی زیادی متحمل می شوم متاسفانه فقط در مسابقاتی شرکت خواهم کرد که از طریق اینترنت امکانپذیر باشد.

 

صادقی با اشاره به عدم استقبال مطبوعات ازکاریکاتور خاطرنشان کرد: کاریکاتور در دنیا یک هنر پر مخاطب و به اندازه ی یک مقاله یا سخنرانی تاثیر گذار می باشد. اما متاسفانه در مطبوعات ایران به این هنر روی خوشی نشان نمی دهند، و همین عامل سبب شده است که کاریکاتوریست ها به سمت کاریکاتورهای جشنواره ای کشیده شوند.

 

این هنرمند در ادامه با انتقاد از عملکرد سازمان ها و مسئولین مربوطه در استان و شهرستان جهرم افزود: بسیاری از مسئولین دیگر استان ها این هنر را درک کرده اند، حمایت می کنند و سالانه چندین جشنواره ی ملی برگزار می کنند. اما در استان فارس انجمن فعالی نسبت به دیگر استان ها وجود ندارد و جشنواره های چندانی بر گزار نمی شود حتی در نشریات ارگانهای خود از آن استفاده نمی کنند.

 

این داور بین المللی کاریکاتور در توصیه ای به علاقمندان کاریکاتور اظهار داشت: توصیه می کنم که این هنر را به دیده ی یک شغل نبینند بلکه به جنبه ی هنری و سر گرمی آن نگاه کنند زیرا که هنرمندان معروف این هنر نیز، درآمد چندانی ندارند.

 

وی در پایان تصریح کرد: امیدوارم روزی مطبوعات کشورمان کاریکاتور را بهتر بپذیرند و از آنجایی که انتقاد در ذات این هنر است از این طریق بتوان مشکلات جامعه را بهتر به گوش مسئولین رساند.

منبع: جهرم تبصیر

/ 0 نظر / 3 بازدید