نتایج انتخابات ترکیه چه معنایی در بردارد؟

 

موسسه مطالعات واشنگتن در خاور نزدیک

 

نتایج اولیه‌ی انتخابات مجلس ترکیه نشان می‌دهد که از 550 کرسی، حزب عدالت و توسعه 256 کرسی، حزب جمهوری‌خواه خلق132 کرسی، حزب حرکت ملی و حزب دموکراتیک خلق‌ها نیز هرکدام 80 کرسی را به دست آورده‌اند.از دیدگاه نظری امکان تشکیل ائتلاف بالاست اما گزینه‌ها در زمین واقعیت محدود است چراکه حزب حرکت ملی و حزب دموکراتیک خلق‌ها - حداقل تا وقت کنونی- ائتلاف با حزب عدالت و توسعه را بعید دانسته‌اند، از سوی دیگر حزب حرکت ملی ائتلاف با حزب دموکراتیک خلق‌ها را نیز دور دانسته است.

هرچند ائتلاف میان حزب عدالت و توسعه  و حزب جمهوری‌خواه خلق می‌تواند ثباتی که ترکیه به‌شدت بدان نیازمند است را به ارمغان بیاورد اما چنین حکومت ائتلافی نیز دور از دسترس به نظر می‌رسد، زیرا احتمال ائتلاف چپ و راست در ترکیه کم است. از سوی دیگر ائتلاف میان دو حزب چپ‌گرا یعنی حزب جمهوری‌خواه خلق و حزب دموکراتیک خلق‌ها نیز ممکن نیست زیرا جمع کرسی‌های آن‌ها برای دادن رأی اعتماد به حکومت کافی نیست.

توافق سیاسی بیانگر پیش رفتن به‌سوی یک حکومت اقلیت است، مگر این‌که دو حزب راست‌گرای ترکیه - حزب عدالت و توسعه و حزب حرکت ملی- بتوانند حکومتی تشکیل دهند که اردوغان از طریق آن بتواند گامی به‌پیش بردارد که این هم یک سناریوی به‌غایت غیرواقعی به نظر می‌رسد.....

اندیشکده راهبردی تبیین

 

دانلود فایل pdf رصد اندیشکده های جهان عرب (شماره 27):

 

http://j.mp/1Kdy2bl 


 

 

/ 0 نظر / 18 بازدید